media

Me kõik soovime oma lapsukestele parimat. Kui mõelda võsukeste riiete peale, siis puuvill tundub kõige parem, looduslikum, nahasõbralikum ja tervislikum. Päris nii lihtne see siiski kahjuks ei ole.

Puuvillataimed on maailmas kõige enam mürgitatavad kultuurid. Seda seetõttu, et need on nõudlikud taimed ja nad meeldivad väga erinevatele kahjuritele, kes maiustavad nende õitega. Maksimaalse saagikuse saavutamiseks mürgitataksegi taimi aina rohkem ja rohkem, kuna kahjurid muutuvad järjest resistentsemaks kemikaalide suhtes. Kui vaadata numbreid, siis tervelt VEERAND (25%) kogu maailmas kasutatavatest pestitsiididest kasutatakse puuvillaistandustes. Seejuures hõlmavad puuvillaistandused vaid 3% maailma põldudest. Metsik hulk kemikaale, eksole! Seega iga puuvillane toode ei pruugi olla just nahasõbralik ega tervislik.

Õnneks pööratakse üha enam tähelepanu puuvilla kvaliteedile, kasvutingimustele ja ka istanduses töötavate inimeste töötingimustele. On loodud mitmed testid (GOTS, Öko-Tex jm), mille läbimisel saadakse vastav sertifikaat, mis tõendab puuvilla vastavust rahvusvahelistele nõuetele kemikaalide osas.

Kõige enam kohtame Öko-Tex Standard 100 sertifikaadiga puuvillaseid tooteid. See tähendab, et need on kasvatatud jätkusuutlikult ning tootmisprotsessides ei ole kasutatud ohtlikke kemikaale, mis võiksid kahjustada inimese tervist. Sellisest puuvillast tooted on kontrollitud, nahasõbralikud ja turvalised. Vastav märgis on tavaliselt toodetel kirjas, et oleks selgelt aru saada, millega tegu.

Siiski peab siinkohal mainima, et ka see mürgitatud puuvill on parem variant, kui näiteks polüester, mida toodetakse keemiliste protsesside abil naftast. Selle grupi näideteks võiks tuua nii tavalise fliisi kui ka populaarse „minky fleece“ kanga. Need on 100% kunstkiud, mis ei ole sugugi tervislik, nahasõbralik ega „hingav“ ning lisaks – see on võrreldav plastikuga (samuti toodetakse naftast), mis looduses ära ei lagune.

Kui olla ise teadlik ja jälgida, milliseid riideid osta, siis niimoodi saab igaüks anda oma panuse maailma veidi paremaks muutmiseks. Sest kus on nõudlus, sinna tuleb ka pakkumine. Ja kui nõudlus orgaanilise järgi tõuseb, siis tasapisi muutuvad ka tootmisprotsessid loodussõbralikumaks. :)

  • Jun 07, 2018
  • Kommentaare: 0